O PROGRAMU DVĚ D - ZLÍN

Program Dvě D - Zlín (dříve pod názvem Pět P) je realizován od roku 2001 zapsaným spolkem Domek – prevence, podpora, výchova, vzdělávání, terapie.

Nabízíme individuální pomoci dětem ve věku 5 – 18 let, jejichž vývoj je nebo může být ohrožen nepříznivými podmínkami, ve kterých žijí. Způsobem pomoci je nabídka kamarádského vztahu dospělého dobrovolníka s dítětem. Dvojice se schází ve svém volném čase jedenkrát týdně na 2 – 3 hodiny, a to po dobu minimálně jednoho roku. Program nenahrazuje rodičovskou péči, není hlídáním či doučováním.

Program Dvě D působí preventivně díky nabídce smysluplné volnočasové aktivity. Nabízí dětem individuální podporu v období života, kdy ji potřebují. Základem je přátelství a společné zážitky, péče o vzájemný vztah. Je také důkazem toho, že pomoc může být i zábava.

Poslání a cíle programu Dvě D

Program jako takový doplňuje stávající nabídku forem práce s mládeží o netradiční individuální přístup, který využívá dobrovolné laické pomoci.

Obecnými cíli programu jsou prevence sociální patologie, obohacení sociálního zázemí dítěte a zvýšení kvality života ohrožených dětí nalezením vhodné aktivity. Prostřednictvím cesty k naplňování hlavních cílů jsou naplňovány i dílčí cíle jako navázání blízkého přátelského vztahu dítěte s dobrovolníkem, možnost zažít si ve vztahu pocit důvěry a přijetí, což vede ke zvyšování sebedůvěry a sebevědomí dítěte. V prostředí bezpečného vztahu se dítě prakticky učí dovednostem, které mu mohou pomoci v rozvíjení přirozených vztahů ve vrstevnické skupině a rodině. Program dává dítěti možnost smysluplně trávit volný čas a získat nové zážitky.

JAK DVĚ D -Zlín funguje?

1. Výběr a odborný výcvik dobrovolníků, dětí, za mezioborové spolupráce koordinátora, interního a externího supervizora. Dítě se do programu může zapojit pouze se souhlasem zákonného zástupce.

2. Vytvoření dvojice DOBROVOLNÍK – DÍTĚ spolupráce s dalšími organizacemi a institucemi (např. Fond ochrany dětí Zlín, Speciálně pedagogické centrum Zlín, dětské domovy…)

3. Soustavná koordinace práce dobrovolníků – zápisy ze schůzek, pravidelné supervize (sdílení informací a vzájemná komunikace zajišťuje bezpečnost celého programu pro všechny jeho účastníky, společné supervize dávají prostor ke společnému sdílení zkušeností a poskytnutí zpětné vazby).

Setkávání dvojice je časově nastaveno na období jednoho roku. Vídá se jednou týdně na 2-3 hodiny. Náplň setkání vychází ze společných zájmů a především aktuálních potřeb dítěte. Jde především o budování zdravého, důvěrného vztahu a kvalitně tráveného volného času. Dvojice má možnost si spolu v klidu popovídat, dítě má prostor svěřit se s radostmi a svými problémy.

O co se DVĚ D - Zlín snažíme
  • Vyhledat a proškolit tým schopných mladých dobrovolníků a zapojit je do pomoci znevýhodněným dětem a mládeži ve Zlínském kraji.
  • Poskytovat dětem hodnotný, dlouhotrvající a odborně supervidovaný vztah s další dospělou osobou – vyškolený, dobrovolníkem.
  • Minimalizace nebo odbourání důsledků oslabení, které bylo příčinou vstupu dítěte do programu na základě doporučení dětského psychiatra, psychologa či výchovného poradce na základních školách nebo přímo rodiny.
  • Vytváření kvalitního zázemí dítěti a jeho rodině pro řešení jejich momentální tíživé rodinné situace.
  • Realizace aktivit, které přispějí k rozvoji dovedností, hodnot a životních postojů uživatelů, ke zlepšení školních výsledků, vztahů v rodině a s vrstevníky.
  • Vytvoření alternativní nabídky trávení volného času – a to smysluplným a hodnotným způsobem.

Děkujeme Statutárnímu městu Zlín a Ministerstvu vnitra ČR za dlouhodobou podporu projektu!